JIMI Textil radí - Ako vybrať kvalitné prestieradlo?

Spánkom strávime v priemere tretinu života, mali by sme mu preto venovať patričnú pozornosť. Tá by mala byť venovaná aj voľbe vhodného prestieradla, ktoré je pre kvalitu spánku veľmi dôležité.

Nie je prestieradlo ako prestieradlo – vyberáme podľa mnohých kritérií – nielen podľa farby a rozmeru, ale aj podľa druhu a kvality materiálu a celkového spracovania. Spísali sme preto kompletného sprievodcu, ktorý vám s výberom kvalitného prestieradla pomôže.

Ako vybrať prestieradlo

U zákazníkov dnes vedú napínacie prestieradlá

Prvým kritériom, podľa ktorého môžeme prestieradlá rozdeliť na dve skupiny, je jeho upevnenie na matraci. Rozlišujeme dva typy prestieradiel:

  • Bavlnená plachta (plátno) bez gumy
  • Napínacie prestieradlo s gumou

Zatiaľ čo kedysi vďaka svojej jednoduchosti prevládali klasické plachty, teda jednoduché bavlnené plátno, ktoré sa „prehlo“ pod okrajmi matrace, dnes medzi zákazníkmi jednoznačne víťazia prestieradlá napínacie. Je to tak z mnohých dôvodov.

Napínací prestieradlo vďaka svojim elastickým vlastnostiam a našitej gume oveľa lepšie obopne matrac. Vďaka tomu prestieradlo lepšie drží na svojom mieste a nekrčí sa počas spánku uprostred matraca, zvyšuje sa tak komfort pri spánku a odpadá každodenná povinnosť vracať prestieradlo pri rannom stlaní postele na svoje miesto. Súčasne napínacie prestieradlo na matraci vďaka perfektnému obopnutiu lepšie vyzerá.

Pozornosť venujte gume na prestieradle. Ak je príliš tenká, je lepšie, ak nie je v prestieradle našitá. Sila obopnutia matraca nebude dostatočná a časom sa vlastnosti gumy pravdepodobne budú zhoršovať, po nejakom čase teda pravdepodobne budete potrebovať gumu vymeniť.

Prestieradlá JIMI Textil obsahujú zosilnenú gumu, ktorá zaistí dokonalé obopnutie matraca. Vlastnosti gumy sú navyše dlhodobo stále a guma v nemennej kondícii vydrží dlhé roky. Vďaka tomu môže byť v prestieradle našitá.

Ako vybrať prestieradlo

Ako je to s materiálmi prestieradiel?

V prípade prestieradiel jednoznačne prevláda obľuba bavlny. Je to tak kvôli jej vlastnostiam, bavlna ako prírodný materiál, zaisťuje pri spánku najvyšší komfort. Bavlna pomáha udržať v posteli ideálne teplo – v zime zahreje, v horúcich letných mesiacoch dobre odvádza vlhkosť.

Prestieradlá z materiálu jersey

Keďže čisto bavlnené plátno nemá zákazníkmi vyhľadávané elastické vlastnosti, stal sa veľmi populárnym materiálom na výrobu prestieradiel jersey (resp. žerzej). Konkrétne zloženie sa môže mierne líšiť, v prípade prestieradiel JIMI Textil majú jerseyové prestieradlá zloženie 95 % bavlna a 5 % lycra (elastan). Bavlnené prestieradlo tak získa potrebnú elasticitu a vďaka doplneniu o kvalitnú gumu dokonale drží na každej matraci. Prestieradlá z materiálu jersey sú menej hrejivé a sú tak veľmi vhodné do letných mesiacov.

Froté prestieradlá

AJ froté prestieradlá sú z dominantnej časti vyrobené z bavlny a ich zloženie sa u rôznych výrobcov môže líšiť. Froté prestieradlá JIMI Textil majú zloženie 75 % bavlna, 20 % polyester a 5 % lycra (elastan). Aj naše froté prestieradlá teda majú skvelé elastické vlastnosti a dokonale obopnú každý matrac.

Ako vybrať prestieradlo

Zároveň majú froté prestieradlá niekoľko ďalších výhod. Ide o hebký materiál veľmi príjemný na dotyk. Vďaka svojim vlastnostiam dobre odvádza vlhkosť a je veľmi hrejivý. Froté prestieradlá sa tak skvele hodia do chladných mesiacov. Veľa zákazníkov ich má v obľube aj vďaka tomu, že froté prestieradlá nie je nutné žehliť.

Ako si vybrať správny rozmer prestieradla?

Rozmer prestieradla vždy vyberáme podľa typu matraca. A to podľa všetkých troch rozmerov – teda dĺžky, šírky aj výšky matraca. Prestieradlo by totiž malo matrac vždy dokonale obopnúť. Nemali by sme vidieť nevzhľadne odhalené boky matracov, súčasne by sa prestieradlo nemalo krčiť uprostred lôžka.

Ako vybrať prestieradlo

Na našom e-shope nájdete celkom päť rozmerov prestieradiel:

  • prestieradlo do detskej postieľky (matrac so šírkou 60–70 cm, dĺžkou 120–140 cm a výškou do 15 cm)
  • klasické lôžko pre matrace so šírkou 80–100, dĺžkou 200 cm a výškou až 28 cm (froté), resp. 30 cm (jersey)
  • jeden a pol lôžka pre matrace so šírkou 120–140, dĺžkou 200 cm a výškou až 28 cm (froté), resp. 30 cm (jersey)
  • klasické dvojlôžko pre matrace so šírkou 160–180, dĺžkou 200 cm a výškou až 28 cm (froté), resp. 30 cm (jersey)
  • nadmerné dvojlôžko pre matrace so šírkou 190–200, dĺžkou 200 cm a výškou až 28 cm (froté), resp. 30 cm (jersey)

Vďaka elastickým vlastnostiam sa naše prestieradlá rozmerovo hodia pre drvivú väčšinu matracov na trhu.

Akú úlohu hrá gramáž prestieradla?

Gramáž materiálu hrá v prípade prestieradla vždy podstatnú úlohu. Kvalitná látka s vysokou gramážou garantuje dlhodobú životnosť prestieradla a stálosť jeho vlastností (či už ide o vlastnosti regulácie teploty a odvádzania vlhkosti, či vlastnosti elasticity).

Prestieradlá značky JIMI Textil sa vyznačujú vysokou gramážou (až 260 g/m2 v prípade froté prestieradiel) a tým aj veľmi dlhou životnosťou. Prestieradlo má teda aj pri častom používaní a praní rovnaké vlastnosti.

Farba prestieradla by mala byť stála

Farby prestieradiel majú účel najmä estetický. Napriek tomu aj z hľadiska kvality zohráva svoju úlohu použitý technologický postup a kvalita materiálov použitých na farbenie prestieradiel.

Prestieradlo by malo byť farebne stále aj po mnohých praniach. Farba by nemala blednúť ani tmavnúť, súčasne by mala byť jednoliata a nemala by meniť odtieň v namáhaných častiach (švy, rohy, plocha namáhaná pri spánku). Svoju úlohu v stálofarebnosti však hrá okrem kvality priadze a farieb aj správna údržba.

V prípade prestieradiel JIMI Textil sa môžete spoľahnúť na moderné technológie farbenia a vysokú kvalitu použitých farieb. Prestieradlá sú tak v prípade dodržania odporúčaných postupov údržby farebne stále aj pri častom používaní a praní.

Môžete sa tak sústrediť na otázku estetiky a vyberať u nás prestieradlo predovšetkým podľa toho, aby skvele ladilo ku zvyšku miestnosti a k vašim obľúbeným obliečkam.

Preskúmajte ponuku prestieradiel JIMI Textil

Ak chcete mať istotu, že prestieradlo, ktoré si kúpite, bude spĺňať vysoké štandardy kvality a súčasne pôjde o prestieradlo za rozumnú cenu, preskúmajte našu ponuku:

Na vašom súkromí nám záleží

Tento internetový obchod ukladá súbory cookies, ktoré pomáhajú k jeho správnemu fungovaniu. Využívaním našich služieb s ich používaním súhlasíte.

Povoliť všetkoPodrobné nastavenie