JIMI Textil radí - Ako prežiť leto bez klimatizácie? S našimi Black out závesmi

Mení sa vaša domácnosť každý rok v saunu a vy už neviete ako ju ochladiť? Dali sme dohromady niekoľko praktických typov, ktoré zmiernia prehrievanie interiéru a pomôžu vám prežiť aj v tých najteplejších dňoch. A to i bez klimatizácie.

1. Vetrajte len ráno a večer

Najviac tepla sa do domácnosti dostane cez okná. Vetrajte teda len ráno a večer, kedy teploty vonku nie sú ešte tak vysoké a vzduch vonku je chladnejší. Cez deň, kedy sa na stromoch nepohne ani lístoček a teploty rastú neustále smerom hore, nechajte okná radšej zatvorené.

2. Obrňte sa zvonku

Po vyvetraní okná dobre zatvorte a zatiahnite tieniacu techniku (markízy, žalúzie alebo rolety).Najúčinnejšia je v tomto smere technika exteriérová, ktorá sa inštaluje z vonkajšej časti samotného okna. Bráni prehrievaniu skla a rámu a prepustí minimum slnečných lúčov. Ostatne aj na letnej dovolenke pri mori ste si určite všimli, že všetky staršie domy v teplých oblastiach, ktoré boli postavené v dobe, kedy klimatizácia ešte neexistovala, majú nainštalované vonkajšie rolety, markízy alebo okenice. Ich účinnosť je skrátka vyššia, ale inštalácia zasa oveľa viac nákladnejšia.

Interiérové žalúzia sa naopak montujú vo vnútri. V porovnaní s exteriérovou technikou preto neposkytujú taký komfort. Síce zatienia, ale sklo i rám sú aj tak vystavené teplu, ktoré tak preniká aj do domácnosti. Ich výhodou je ale atraktívny vzhľad, ľahšia inštalácia a hlavne cenová dostupnosť.

Pozrite sa nižšie v článku na našu ponuky Black out závesov, ktoré boli špeciálne navrhnuté práve pre dokonalé tienenie v horúcich letných dňoch a patria tak najefektívnejšiemu interiérovému riešeniu tohto problému.

3. Pomôžte si ventilátormi

Stolné a samostatne stojacie ventilátory sú skvelí pomocníci. V porovnaní s klimatizáciou majú zanedbateľnú spotrebu elektriky, ale dokážu v miestnosti rozhýbať vzduch.

Pri  tých najvyšších teplotách sa ale môže zdať, že vôbec nepomáhajú teplotne. Skôr len víria teplý vzduch do miestnosti a osvieženie prichádza až vo chvíli keď si ich namierime priamo na seba.

Ako si teda vyrobiť lacnú domácu podobu klimatizácie? Pred pustený ventilátor položte nádobu s ľadom alebo poveste vychladenú tenkú látku (napr. utierku). Aby bola látka naozaj ľadová nechajte ju pár minút v mrazničke. Vďaka tomu vám bude ventilátor po miestnosti rozfúkavať chladnejší vzduch. Nezabúdajte ľad alebo utierku pravidelne meniť, aby bol chladivý účinok čo najdlhší. Ventilátory nechajte pustené aj cez noc z otvorených okien smerom von. Vďaka tomu rozprúdite vzduch v miestnosti a chladný nočný vzduch, ktorý namiesto vyháňaného teplého začne prúdiť dovnútra, vychladí miestnosť na ďalší deň.

Objavte našu ponuku závesov

Závesy sú skvelým doplnkom aj alternatívou interiérovej rolety alebo žalúzie. Dajú sa pripevniť na okno za pár minút, obstarávacia cena je veľmi príjemná a keď vám záves zovšednie ľahko ho vymeníte za nový. Interiér naviac vkusne zútulnia a postarajú sa o príjemnú uvoľnenú atmosféru.

Foto: Látky na závesy s obojstranným žakárovým vzorom z našej ponuky (odkaz na produkt)

V našej ponuke máme na výber z mnohých druhov materiálov, farieb aj vzorov. Najefektívnejšie sú zatemňovacie látky zvané Black Out. Sú obojstranné a vyrobené z troch vrstiev látky, ktoré neprepustia takmer žiadne svetlo. Zároveň tlmia hluk a majú tepelne izolačné vlastnosti. Naše látky naviac majú vysokú gramáž, krčia sa minimálne a obojstranný melírovaný efekt im dodáva štipku elegancie.

Foto: Látky na záves Black out (podrobnosti na tomto odkazu)

Závesy nechajte zatiahnuté i cez deň

Nepoliehajte iba na tieniacu techniku a závesy zatiahnite už ráno, hneď ako zatvoríte okno po vyvetraní. V miestnosti ešte možno bude šero, ale zato včasne zabránite otepľovaniu miestnosti. Black Out závesy vďaka svojim izolačným vlastnostiam udržia teplo pri okne a nepustia ho dovnútra.

Ako vybrať látku na závesy

Pokiaľ chcete, aby prepustil čo najmenej slnečných lúčov a zároveň bránil otepľovaniu miestnosti, musíte si vybrať správnu látku. Látky na závesy môžeme obecne rozdeliť do dvoch kategórií:

Látky s miernym tieniacim efektom – bývajú ľahšie, tenšie a hýria mnohými vzormi a farbami, od svetlých pastelových odtieňov až po prirodzené zemité farby. Poskytujú decentné zatienenie a hodia sa preto do miestností, kde cez deň príliš nesvieti slnko. V našej ponuke nájdete hneď niekoľko ľahších látok na závesy, ktoré budú vkusnou dekoráciou a spestrením interiéru.

Látky s vyššou mierou zatienenia - bývajú viacvrstvové, opatrené špeciálnou úpravou, ktorá neprepúšťa svetlo. Označujú sa ako zatemňujúce látky (Black Out) a obvykle mávajú neutrálnu farbu, vďaka ktorej zapadnú do väčšiny interiérov. Naše látky naviac oplývajú vysokou gramážou a tepelne izolačnou úpravou, ktorá bráni ohrievaniu miestnosti. Nemusíte sa ale báť, látky sú aj tak ľahké a nekrčivé.

 

Foto: Naše závěsy Black Out více na tomto odkazu

Akonáhle už máte vybratú látky, môžete sa pustiť do merania šírky a výšky. Látky z našej ponuky sa predávajú ako metráž a majú pevnú šírku (štandardne 150 cm). Radšej sa ale uistite v popisu pri konkrétnom produkte.

Odporúčame vám objednať si 2 ks – na každú stranu oka 1 ks o šírke 150 cm. Pokiaľ ale máte atypickú šírku okna odporúčame zakúpiť viacej kusov, ktoré môžete zošiť k sebe.

Výšku vám upravíme na mieru. Pri meraní výšky nezabudnite, že látka musí byť dlhšia ako okno, aby zachytila čo najviac slnečných lúčov. Myslite tiež na zarovnanie a olemovanie okrajov a radšej si k požadovanej výške pripočítajte pár centimetrov naviac.

Viac o meraní okna a látky na závesy sa dočítate v našom samostatnom článku: Ako správne zmerať záclony a závesy. Celú našu ponuku látok na závesy si môžete prehliadnuť na stránke „Závesoviny“.

Náš tip č. 4 na záver:

Objednávky síce posielame hneď druhý deň po vašom objednaní, ale pokiaľ potrebujete rýchle riešenie a žiadny záves Black Out po ruke ešte nemáte, využite ako provizórne riešenie ostatné textílie - deky, plachty, veľké osušky alebo obliečky (odkazy vedú priamo na produkty z našej ponuky). Textíliu bezpečne pripevnite a lebo prehoďte cez záclonovú tyč alebo garnižu tak, aby čo najviac prekryla okno. Pokiaľ máte v staršej stavbe dvojité okná, natiahnite látku medzi nich. Teplota v miestnosti pôjde okamžite dole.

Na vašom súkromí nám záleží

Tento internetový obchod ukladá súbory cookies, ktoré pomáhajú k jeho správnemu fungovaniu. Využívaním našich služieb s ich používaním súhlasíte.

Povoliť všetkoPodrobné nastavenie